Skontaktuj się z nami, dopasujemy ofertę dla Ciebie.
tel. 505 114 380 * e-mail: euro@europrintmedia.com.pl

Tłoczenie płyt CD

Samo stworzenie profesjonalnie wyglądającej płyty CD jest bardzo szybkim procesem i umożliwia tworzenie nawet bardzo dużych nakładów, warunkiem sprawnej realizacji jest jednak odpowiednie przygotowanie wszystkich materiałów. Dane, które zostaną umieszczone na wzorcowym obrazie nie będą już przez nas w żaden sposób przetwarzane ani zmieniane, dlatego w momencie dostarczenia do tłoczni muszą one być już w swojej ostatecznej formie.

Elementem niezbędnym do rozpoczęcia tłoczenia jest matryca zawierająca odcisk spirali z danymi. To na jej bazie stworzone zostaną kolejne kopie. Grubość spirali wynosi około 1 mikrometra, proces odbijania jej w poliwęglanie wymaga precyzji dalece przekraczającej ludzką percepcję, dlatego wszystko odbywa się komputerowo. Stworzenie kilku testowych krążków pozwala upewnić się, że zarówno matryca jak i druga część formy, nazywana lustrem, są dobrej jakości i znajdują się na właściwych pozycjach – nawet niewielkie przesunięcia względem osi poziomej mogą powodować błędy w nakładzie.

Uformowane z poliwęglanu krążki z odciśniętą matrycą po wystudzeniu pokrywane są ochronną warstwą aluminium i lakierowane, co dodatkowo zabezpiecza je przed utlenieniem i działaniem promieni UV. Przez cały czas weryfikowane są takie parametry gotowych wyrobów jak grubość, naprężenie, a także przenikalność przez nośnik lasera, dzięki którym mamy pewność, że jakość całej partii będzie bez zarzutu. Ostatnim etapem jest drukowanie na powierzchni płyt wybranego przez klienta wzoru, również takiego dostarczonego samodzielnie. Najpierw na kompakcie umieszczana jest biała warstwa podkładu, a na nią nanoszone są 4 kolory składowe CMYK.

W odróżnieniu od kopiowania, zwanego również wypalaniem bądź bardziej profesjonalnie duplikacją, tłoczenie płyt CD zapewnia o wiele większą trwałość nośnika. Szacuje się, że żywotność powstałych w ten sposób kompaktów wynosić może nawet do kilkudziesięciu lat. Są też one bardziej odporne na zarysowania, dzięki czemu nawet długoletnie, częste użytkowanie nie będzie wpływać na kondycję płyty.