Skontaktuj się z nami, dopasujemy ofertę dla Ciebie.
tel. 505 114 380 * e-mail: euro@europrintmedia.com.pl

Nadruk

Skutecznym sposobem na wyróżnienie płyty CD lub DVD i nadanie zawartym na niej treściom profesjonalnego charakteru jest umieszczenie unikatowego nadruku. Aby dobrze się on prezentował i nie ustępował jakością od tych, które spotkać można na produkowanych masowo nośnikach trzeba jednak spełnić określone wymagania dotyczące dostarczonych do naszej drukarni grafik.

Do stworzenia projektu nadruku posłużyć mogą zarówno formaty grafiki wektorowej (.pdf, .eps, .cdr) jak i bitmapy .tif, aby jednak efekt końcowy odznaczał się wysoka jakością zadbać trzeba o ich odpowiednią rozdzielczość. Na projekt nie należy nanosić żadnych konturów samej płyty. Wystarczy iż grafika będzie regularnym kwadratem o boku 12 cm z tłem płynnie wychodzącym poza obszar.

Stosowanymi przez nas metodami są druk cyfrowy, offsetowy oraz sitodruk, trzeba jednak wiedzieć, iż nie każda metoda nadaje się do każdego materiału. Wielokolorowe zdjęcia i grafiki najlepiej prezentować będą się przy wykonaniu w kolorystyce CMYK, a w jej przypadku najlepiej sprawdza się technika cyfrowa i offsetowa. Nasza drukarnia przy realizacjach standardowo nie używa kolorów z palety Pantone.

Pamiętać trzeba również o tym, iż odpowiedniki poszczególnych barw w różnych kolorystykach mogą się od siebie nieznacznie różnić, wpływ ma również samo podłoże – kolor inaczej wyglądać będzie na papierze, a inaczej na plastiku. Powierzchnia płyt fabrycznie jest srebrna i aby wiernie odwzorować kolory konieczne jest zastosowanie białego podkładu, tzw. apli. Rezygnacja z tej opcji w przypadku druku cyfrowego i offsetowego może dać nieprzewidziane efekty, które w dużym stopniu odbiegać będą od założeń projektu.

Specyficzne wymagania ma również drukowanie elementów graficznych w kolorze czarnym. Z uwagi na właściwości farb, finalnym rezultatem będzie ich ciemnoszara barwa. Aby temu zapobiec należy wzmocnić czarny kolor, dodając większą zawartość innych składowych, nawet do 70%. W przypadku tekstów i linii zastosować należy wyłącznie 100% czarną barwę, w przeciwnym razie mogą one stracić czytelność.

  • 4 kolory CMYK ( nie ma możliwości drukowania z palety PANTONE )
  • w czarnych płaszczyznach – kolor czarny K wzmocnić przez dodanie
    70% Cyanu, 70% Magenty i 70% Yellow + 100% K
  • wskazany biały podkład jako pierwszy kolor tzw. apla
  • pliki wektorowe: cdr, eps, pdf
  • teksty zamienione na krzywe
  • mapy bitowe tif rozdzielczość 300 dpi, 1:1, kolory CMYK
  • kolory specjalne (Pantony) możliwe do nadruku tylko techniką sitodruku.